Kitajski velemojster Ding Liren je v kazahstanski prestolnici Astani kot prvi Kitajec osvojil naslov svetovnega šahovskega prvaka
Končal se je izjemno dinamičen in napet šahovski dvoboj za naslov svetovnega prvaka. V štirinajstih partijah rednega dela in štirih partijah podaljška smo spremljali vzpone in padce obeh dvobojevalcev Ding Lirena (Kitajska) in Jana Nepomnjaščija (Rusija), ki sta poskrbela, da se bo dvoboj v zgodovino zapisal kot eden z najmanj odigranih remijev, veliko tveganji in izrazito napadalnim slogom igre. Že dolgo ni bilo za šahovnico čutiti toliko borbenega žara, kot sta ga v Astani pokazala oba velemojstra, ki sta igrala popolnoma brezkompromisno, agresivno in z neizmerno željo po zmagi.
V rednem delu, kjer je rezultatsko pobudo vseskozi držal Nepomnjašči, je trpežni kitajski velemojster Ding vedno uspel izenačiti, tako da je bil končni rezultat neodločen (7:7). Sledil je podaljšek v pospešenem tempu (štiri tekme s 25 minutami za vsakega tekmovalca in deset sekund dodatka za vsako potezo), kjer smo ponovno lahko gledali pobudo prvega izzivalca Jana. A tudi tokrat je Liren ohranil mirne živce in svojo priložnost po treh odigranih remijih dočakal v 4. partiji, ko se je Jan psihološko zlomil in s tem posledično kar sam okronal novopečenega prvaka. Tako je Ding tudi uradno nasledil Norvežana Magnusa Carlsena, ki se zaradi pomanjkanja motivacije ni odločil za branjenje naslova (tega je imel v lasti že vse od leta 2013).
Ding Liren je postal 17. svetovni šahovski prvak in sploh prvi Kitajec s tem naslovom. Obenem s 30-imi leti sodi med mlajše šahiste, ki jim je uspelo osvojiti to najvišjo šahovsko lovoriko in sploh prvi v zgodovini, ki je domov odnesel rekordno denarno nagrado (1,2 milijona evrov).
Pričakovati gre, da bo prav z uglajenim in simpatičnim Dingom priljubljenost šaha na Kitajskem, ki velja za deželo miselnih iger, zelo narasla. Njegova iskrenost in preprostost že sedaj navdušujeta šahovski svet, kjer si bo mladi svetovni šahovski prvak zagotovo nabral mrežo oboževalcev po vsem svetu in postal vzornik bodočim generacijam. Zanimivo bo v prihodnje opazovati njegov nadaljnji šahovski razvoj: bomo morda priče razcvetu izjemnega talenta ali pa bo krona že čez dve leti odšla v roke nasledniku? Na drugi strani bo Dingovo kariero vseskozi spremljala senca dvoma in bo moral živeti s kritikami, da je po sestopu Carlsena, njegova krona pirova. A naslov je zanj prišel v pravem trenutku, saj se je v zadnjem letu nahajal v globoki šahovski krizi. Še posebej prepričljivi in zavidanja vredni kvaliteti v dvoboju sta bili njegova vzdržljivost in odpornost. Ko je večkrat že vse kazalo, da je meč zanj popolnoma izgubljen, se je vsakič pobral in regeneriral, kar je sposobnost, ki jo zmorejo le redki. Res je tudi, da mu je pri tem zelo pomagal nasprotnik. Nepomnjaščija lahko označimo za velikega poraženca tega dvoboja tako v šahovskem kot tudi v psihološkem smislu. Kot favorit je v dvoboju izpustil vsaj dve priložnosti, po katerih bi Ding lahko le še podpisal kapitulacijo. Velika mentalna nihanja več kot očitno ostajajo stalnica v njegovem življenju. Kot kritiku ruske oblasti, pa mu ni bilo prizaneseno niti izven šahovnice. Njegovo vidno razočaranje po zadnji partiji nakazuje, da si bo tokrat težko zacelil vse rane.
A tudi porazi so del realnosti in včasih se iz njih naučimo več kot iz zmag.
Partije Chess24
Uradna stran
Chess results
Foto: FIDE