Za šahovsko evforijo med ljubitelji kraljevske igre je s svojim obiskom Ljubljane 11. marca poskrbela legendarna madžarska šahistka Judit Polgár. Najboljša šahistka vseh časov v Ljubljano tokrat ni prišla šahirati, temveč pospremiti v življenje izdajo svoje šahovske knjige za otroke “Kako postaneš šampion”. Ob velikem zanimanju medijev in natrpanem celodnevnem urniku je posebno pozornost uspela nameniti srečanju z izjemnimi mladimi slovenskimi šahistkami in šahisti ter inspiracijskemu predavanju na temo “Ženske v šahu”. Nabito polna dvorana je preprosto uživala v družbi najboljše šahistke, ki je prijazno delila svoje bogate šahovske izkušnje, avtograme in foto spomine. Dotaknila se je tudi lepih spominov na Slovenijo, kjer je v mladosti kot čudežna deklica že šahirala na Ptuju, v Novi Gorici in Portorožu, nato pa leta 2002 s člansko ekipo na šahovski olimpijadi na Bledu osvojila srebrno odličje.
Judit Polgar je bila rojena v družino, ki je svoje življenje posvetila šahu in dokazovanju njenih staršev, da se geniji ne rodijo, temveč nastanejo s sistematičnim in dolgotrajnim delom že vse od malih nog. Judit, najmlajša od treh sester, je tako že pri petih letih premagovala očeta, pri 12 letih je postala najvišje rangirana ženska na svetu in pri 15 letih postala dotedanji najmlajši šahovski velemojster v zgodovini. Njena blesteča šahovska kariera jo je popeljala med deseterico najboljših šahistov, pohvali pa se lahko tudi z dejstvom, da je premagala kar enajst svetovnih šahovskih prvakov.
Polgarjeva vedno ponosno poudarja, da je morda celo odločilno vlogo pri njenih dosežkih odigrala prav družina. Šah kot izrazito psihološka igra namreč na vsakem koraku zahteva reševanje mnogoterih izzivov, zato je zelo pomembno, da starši mlademu šahistu nudijo ustrezno moralno in čustveno podporo. Seveda pa tudi konkretna starševska vzgoja priča o predanosti, ki sta ju Polgarjeva prenesla na svoje tri hčere. Oče Laszlo je hčeram predal strast, vztrajnost in zavest o pomembnosti nenehnega treninga, medtem ko so energijo, trdoživost in pozitiven pogled na svet prevzemale po mami Klari.
Po končani profesionalni karieri leta 2014 se je najboljša šahistka vseh časov preko svoje fundacije pričela aktivno posvečati področju izobraževanja mladih. Njen projekt učenja šaha v osnovnih šolah je na Madžarskem dobro sprejet in vključuje že preko 40.000 učencev in okoli 4.000 pedagogov. Z vsesplošno promocijo kraljevske igre po svetu, organiziranjem vsakoletnega mednarodnega festivala »Global Chess Festival«, komentiranjem najodmevnejših šahovskih dogodkov in pisanjem šahovskih knjig Judit Polgar zagotovo ostaja najboljša ambasadorka šaha med nekdanjimi vrhunskimi šahisti.
Še posebej pa je Judit dragocena za tista dekleta, ki si drznejo sanjati najvišje šahovske sanje – postati najboljši šahist na svetu. S svojim vzgledom jih opogumlja in opominja, da se lahko povsem enakovredno kosajo proti moškim kolegom. Tega ni dokazala le kot izjemna šahistka, temveč predvsem kot ženska z jasnimi cilji, neusahljivo kreativno energijo in vztrajnostjo, s katerimi ostale kolegice nagovarja, da so še tako drzne sanje dovoljene, mogoče in uresničljive. V obdobju, ko je bil v ospredju izrazito “moški” šah je s svojimi uspehi kot supernova utrla pot novim generacijam šahistk, ki dandanes bolj samozavestno stopajo po njenih stopinjah.