V nemškem mestu Apolda se odvija letošnji tradicionalni srednjeevropski pokal Mitropa. Na zaprtem prvenstvu v ženski in moški konkurenci nastopa deset evropskih držav (Avstrija, Češka, Hrvaška, Francija, Italija, Madžarska, Nemčija, Slovaška, Slovenija in Švica). Gre za tekmovanje, na katerih so slovenske ekipe v preteklosti že zmagovale, predvsem pa gre za priložnost, kjer se mladi lahko kalijo v reprezentančnih dresih ali celo osvojijo posamezne norme za višje šahovske naslove.
Šahovska zveza Slovenije je letos izrazito pomladila moško ekipo, ki v povprečju šteje vsega 18 let in je najmlajša na celotnem turnirju. Na prvi šahovnici igra Jan Šubelj, ki je lani postal velemojster in se tokrat sooča še z vlogo vodje mlajšim soigralcem. Poleg Šublja nastopajo še ambiciozni in nadarjeni Maksim Goroškov, Matic Lavrenčič in Rudi Olenik Čampa, ki so bili lani del ekipe, ki je v Čatežu osvojila naslov evropskih mladinskih prvakov v pospešenem šahu.
Pri dekletih ob odsotnosti Laure Unuk prvo šahovnico igra Zala Urh, ki skupaj z Nadjo Španko in Tejo Vidic sestavljajo že preverjeni del ekipe. Nov veter v njej pa predstavlja nastop naše najboljše mladinke, 18-letne Vesne Mihelič, ki se počasi prebija v sam vrh tudi pri članicah.
Izraziti favoriti v obeh konkurencah so Nemci. Pri moških igrajo z velemojstrsko zasedbo (Matthias Bluebaum, Alexander Donchenko, Rasmus Svan, Dmitrij Kollaris in Frederik Svan), pri čemer je potrebno poudariti, da država gostiteljica navadno poskrbi za nastope z najboljšo možno ekipo, saj želi lovorike obdržati doma.
Po odigranih šestih kolih je na vrhu moške razpredelnice prepričljivo nemška ekipa (12 meč točk). Na drugem mestu je ekipa Švice (10 točk) in na tretjem mestu Češka (9 točk). Naši mladi fantje so odlično razpoloženi in so trenutno na 4. mestu (7 točk). V drugem kolu so senzacionalno premagali favorizirano ekipo Italije s 4 proti 0, v nadaljevanju pa so postregli še z lepima ekipnima zmagama proti Slovaški in Hrvaški. Fantje igrajo nadvse odločno in pogumno. V vsak dvoboj se podajo z miselnostjo favorita. S profesionalnim odnosom in visoko stopnjo motiviranosti je vsak izmed mladeničev svoje mesto v ekipi popolnoma upravičil. Verjetno si bo oddahnil tudi selektor Matjaž Mikac, ki že nekaj časa išče ustrezno zamenjavo za dosedanjo velemojstrsko reprezentančno navezo (Borišek, Lenič in Škoberne), ki v celoti opušča aktivno igranje šaha.
V ženski konkurenci so ekipe med seboj bolj izenačene. Naša dekleta po slabših uvodnih predstavah trenutno zasedajo 3. mesto (9 točk) in se bodo v končnici prvenstva lahko potegovala za stopničke. Zagotovo je bil najbolj boleč poraz v 1. kolu proti Čehinjam, a pomembno je, da so se dekleta uspela pobrati in zaigrati v svojem slogu. Svoj ritem je znova našla prva violina Zala Urh, kar igra pomembno vlogo pri samozavesti vseh deklet. Razveseljivo pa je tudi dejstvo, da se je v ekipo z dobrimi predstavami vklopila najmlajša Vesna Mihelič. Prvo mesto v razpredelnici zasedajo Nemke (10 točk), na drugem so z enakim izkupičkom kot naša dekleta Švicarke (9 točk).
Do konca so še tri kola. Naši predstavniki se bodo do petka, ko se tekmovanje zaključi, pomerili še z ekipami Francije, Nemčije in Madžarske.
Rezultati: https://chess-results.com/tnr889063.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES&flag=30