Zlato Bolgarkam in Srbom

V Črni Gori se je končalo letošnje ekipno EP. Prvenstva se je udeležilo 38 ekip v odprti in 32 v ženski konkurenci, skupaj 349 šahistk in šahistov iz 39 evropskih držav. Organizatorje je s svojim prihodom še posebej razveselil najboljši šahist sveta Magnus Carlsen, ki je za svojo ekipo Norveške odlično šahiral na prvi šahovnici. A posamično zlato odličje na prvi šahovnici je bilo tudi vse, kar je prvi šahist sveta tokrat odnesel iz Budve. Norvežani so zagotovo največje razočaranje EP (končno 13. mesto), saj so pred začetkom veljali za tihe favorite, še posebej zaradi nedavno osvojene lovorike na evropskem klubskem pokalu in dejstva, da imajo v svojih vrstah navdihnjenega šahovskega virtuoza Carlsena. Ostaja vtis, da preostali člani ekipe niso zmogli igranja pod izrazitim pritiskom in (pre)velikimi pričakovanji šahovske javnosti. Magnus Carlsen v zadnjem kolu EP niti ni nastopil za ekipo, saj ni želel ogroziti posamičnega odličja, obenem pa je “potarnal”, da po naporni igralni sezoni preprosto potrebuje daljši počitek.

Nekaj podobnega kot Norveški, se je zgodilo še prvim nosilcem turnirja – ekipi Azerbajdžana, ki jo po parih spodrsljajih najdemo izven prve deseterice. Drugi nosilci – ekipa Romunije pod vodstvom “čudežnega” kapetana Ivana Sokolova tokrat ni imela čudežnega recepta za slavje in je pristala na 8. mestu. So pa na drugi strani predvsem naši južni sosedje poskrbeli za prijetna presenečenja. Srbi (10. nosilci) so bili po 8. kolu skupaj z Nemci vodilni na lestvici. Senzacionalno in povsem zasluženo zlato odličje so si prislužili z zmago v zadnjem kolu. In ker so v zadnjem kolu slavili tudi Nemci (nad ekipo Hrvaške), so o končnem zmagovalcu odločili dodatni kriteriji, ki so šli tokrat v prid ekipi Srbije. Okrepitev z izjemnima ruskima velemojstroma Sarano in Predkejem se je močno obrestovala, v odlični formi pa so bili tudi vsi trije srbski velemojstri (Indjic, Markus in Ivic). Stopničke so s tretjim mestom zaokrožili trdoživi Armenci. Pohvaliti gre še izjemne predstave ekipe Hrvaške, ki je v zadnjem kolu doživela minimalen poraz proti drugouvrščeni ekipi Nemčije in turnir zaključila na 10. mestu. Obliž na “slabšo” končno uvrstitev sta z odličnimi posamičnimi dosežki dala velemojstra Ivan Šarić in Ante Brkić. Šarić je osvojil srebro na prvi šahovnici, medtem ko je Brkić postal bronasti na drugi.

Naši fantje so imeli za vidnejšo uvrstitev veliko dobrih priložnosti, ki jih žal niso uspeli unovčiti. Poudariti je potrebno, da je bilo kar nekaj njihovih nasprotnikov uvrščenih v prvo deseterico (Srbija, Poljska, Francija), kar priča o zahtevnosti turnirja. Na prvi šahovnici je svoj debi v slovenskem reprezentančnem dresu odlično opravil Vladimir Fedosejev, ki je celo v zahtevnejših dvobojih poskrbel za cele točke. O uspešnosti njegovega nastopa priča tudi podatek, da je na prvi šahovnici dosegel 5. mesto z zmogljivostnim ratingom 2744 točk. Jan Šubelj na drugi šahovnici je imel vseskozi veliko šahovskih izzivov, ki jih je reševal po svojih najboljših močeh. V prihodnosti bo Jan nedvomno tvoril nepogrešljivo jedro slovenske ekipe, zato je ključnega pomena, da pridobiva čim več igralnih izkušenj proti močnim nasprotnikom. Selektorjeva odločitev, da Jan igra na drugi šahovnici, je vsekakor pravilna in zelo usmerjena v prihodnost. Dosedanji stalni člani ekipe (velemojstri Šebenik, Škoberne in Borišek) tokrat niso pokazali vseh svojih zmožnosti in niso delovali uigrani z ekipo. Končno 25. mesto je vsekakor daleč od pričakovanj in zmožnosti naših šahistov.

🏆Srbija 🇷🇸, 15 točk

🥈Nemčija 🇩🇪, 15 točk

🥉Armenija 🇦🇲, 13 točk

Rezultati: https://chess-results.com/tnr832215.aspx?lan=1

V ženski konkurenci so pred pričetkom prvenstva, ob odsotnosti ruske ekipe, za glavne favoritke veljale predvsem ekipe Gruzije, Azerbajdžana, Nemčije in Ukrajine. A tudi pri dekletih se je še enkrat znova potrdilo, da je lahko nevarna prav vsaka ekipa. Letos to velja za ekipo Bolgarije, ki je tik pred zdajci s strani evropske šahovske federacije (ECU) dobila povabilo za nastop na EP. Tega se zaradi kolapsa bolgarske šahovske federacije in sumov korupcije, niso udeležile že celih deset let. V dramatičnem obračunu 9. kola proti Gruzijkam, so Bolgarke šahirale kot v transu. Še posebej je blestela bolgarska prva violina in gonilna sila ekipe Antoaneta Stefanova, ki je v prelomnem trenutku dosegla zmago proti izjemno čvrsti Beli Khotenashvili. Čeprav je večino časa kazalo, da bodo Bolgarke doživele poraz v zadnjem kolu, je letošnjim zmagovalkam EP ob strani stala boginja šahovske sreče Caissa. Končna junakinja bolgarske ekipe je bila Gergana Peycheva, ki je v slabši poziciji z veliko borbenosti uspela ugnati Lelo Javakhishvili. Steber ekipe sta skozi celotno tekmovanje sicer predstavljali prav nekdanja svetovna šahovska prvakinja Stefanova in letošnja podprvakinja svetovnega pokala Salimova. Osvojeno zlato je vsekakor najboljša popotnica k okrevanju in stabilizaciji bolgarskega šaha, ki se ponaša z bogato in uspešno šahovsko tradicijo. S točko zaostanka so na drugem mestu pristale Azerbajdžanke, ki so se v zadnjem kolu pomerile z ekipo Srbije. Z bronom so se okitile mlade Francozinje, ki so večino prvenstva na krilih izjemne, nekdaj iranske šahistke, Mitre Hejazipour celo vodile, a so v zadnjih kolih povsem popustile.

Pri naših dekletih se je pozitivno obrestovala izkušenost treh stalnih reprezentantk (Unuk, Urh in Janželj), ki sta se jim letos premierno pridružili še Nadja Španko in državna prvakinja Barbara Skuhala. Predvsem gre pohvaliti igre Unukove in Urhove, ki sta skozi celotno prvenstvo predstavljali dušo ekipe in proti močnejšim ekipam ohranjali ravnovesje in zagotavljali ekipne zmage. Laura Unuk je bila na turnirju neporažena in je z zmogljivostnim ratingom 2490 točk postala 7. najboljša igralka na prvi šahovnici. Nadja Španko je svoj krstni nastop opravila suvereno in lahko, kljub smoli v zadnjem kolu, računa na vpoklic v ekipo tudi v bodoče. Laro Janželj že vseskozi krasi njena neusahljiva borbenost, ki jo rešuje celo v popolnoma izgubljenih pozicijah. Žal po slabših uvodnih rezultatih več priložnosti za igro v nadaljevanju prvenstva ni dobila Barbara Skuhala. Če bi dekleta v zadnjem 9. kolu EP uspela premagati ekipo Grčije, bi se brez dvoma prebila v prvo deseterico. Žal jih je minimalni poraz potisnil na končno 14. mesto. Do uvrstitve v prvo deseterico, ki si jo dekleta nedvomno zaslužijo, bo očitno potrebno še malo počakati…

🏆Bolgarija 🇧🇬, 16 točk

🥈Azerbajdžan 🇦🇿, 15 točk

🥉Francija 🇫🇷, 12 točk

Rezultati:: https://chess-results.com/tnr832216.aspx?lan=1&art=0…

Foto: ECU, Facebook