Olimpijada v polnem zamahu

Budimpešta v teh dneh gosti 45. šahovsko olimpijado – največji ekipni šahovski spektakel, ki bo tudi letos v znamenju presežkov. V odprti konkurenci namreč nastopa kar 196 ekip, pri ženskah 183 ekip, največ doslej. S tem je podrt rekord izpred dveh let, ko je v večmilijonskem indijskem mestu Čenaj nastopilo tedaj rekordnih 189 moških in 161 ženskih reprezentanc. Letošnja olimpijada se odvija v domovini slovitih sester Polgar, ki so se aktivno vključile v izvedbo same olimpijade. S tem dogodek dobiva nostalgični pridih, ki obuja zlate čase, obenem pa razveseljuje z dejstvom, kako aktivne so legendarne sestre ostale po končanih šahovskih karierah. To še posebej velja za najmlajšo in najuspešnejšo Judit Polgar, ki ob robu olimpijade vse ljubitelje šaha vabi na svoj tradicionalni »Global Chess Festival«. Olimpijada tako z vsakim letom pridobiva z inovativnimi dodatnimi ponudbami, ki pričajo o tem, kako vsestranski je lahko šah. A vrnimo se nazaj k šahistom…

Ob odsotnosti Rusije za favorizirane reprezentance v obeh kategorijah veljajo Indija, Kitajska in ZDA. Naslova prvakov sicer branijo mladi šahisti Uzbekistana pri članih in ekipa Ukrajine pri članicah. Olimpijade v zadnjih letih ne izpušča niti najboljši šahist Magnus Carlsen, ki potihoma zagotovo upa na osvojitev tudi tega, zaenkrat še nedosegljivega, prestižnega ekipnega naslova. Pri sosedih se mudita tudi aktualni svetovni prvak Ding Liren in njegov izzivalec Gukesh Dommaraju ter mnogi drugi vrhunski posamezniki.

Slovenska moška ekipa je tekmovanje pričela na 26. mestu. Slovenske barve zastopajo naturalizirana velemojstra Vladimir Fedoseev in Anton Demchenko ter domača velemojstra Jan Šubelj in Matej Šebenik, svojo prvo priložnost na najvišjem članskem nivoju pa je dobil še nadarjeni najstnik Matic Lavrenčič. Petrica bo v osnovi verjetno poskušala ohraniti začetno izhodišče, medtem ko bi morebitni preboj med prvo dvajseterico na tem izjemno konkurenčnem prvenstvu lahko šteli že za uspeh. Naša dekleta z izhodiščnim 28. mestom v preverjeni sestavi Laura Unuk, Zala Urh, Lara Janželj, Teja Vidic in letos premierno ob pomoči najboljše slovenske mladinke Vesne Mihelič naskakujejo prvo petnajsterico.

Naši predstavniki so navdušili s predstavami v uvodnih kolih. Dekleta so sprva pometla z ekipo Hong Konga, premagala Indonezijo in v tretjem kolu remizirala proti favorizirani Nemčiji. Proti šestim nosilkam Azerbajdžankam so sicer klonile, a so se nato znova dvignile na lestvici s prepričljivo zmago proti Paragvaju ter neodločenim izidom proti močnim Turkinjam. Še posebej v ekipi izstopa mednarodna mojstrica Zala Urh, ki doslej še ni utrpela poraza in trenutno predstavlja steber ekipe ter ima odlične možnosti za osvojitev naslova velemojstrice. Dober uvodni vtis na velikih tekmovanjih je naredila tudi Vesna Mihelič, ki je v treh odigranih kolih oddala le en remi. Slovenke po šestem kolu delijo 32. mesto. Tudi fantje so pričeli udarno – v prvih dveh kolih so proti nižje rangiranim nasprotnikom visoko zmagali kar jih je v tretjem kolu pripeljalo do dvoboja s Kitajsko. Fedosejev je brez težav remiziral proti svetovnemu prvaku Dingu, Šubelj proti Buju, medtem ko sta Demčenko in Šebenik žal izgubila. V četrtem kolu so naši fantje zanesljivo premagali ekipo Kirgizije, nato povsem nepričakovano in boleče izgubili proti ekipi Filipinov in se v 6. kolu dvignili z visoko zmago nad Farskimi otoki. Trenutno so uvrščeni na 31. mesto.

Olimpijada je po pričakovanjih postregla z zanimivimi obračuni in preobrati še pred polovico. ZDA je kljub izrazito razpoloženemu Caruani na prvi šahovnici izgubila proti Ukrajini, kjer je zablestel legendarni Ivančuk, ki je premagal ameriškega šahovskega super zvezdnika So Wesleya. Lanskoletni zmagovalci (ekipa Uzbekistana) so tokrat v 4. kolu izgubili proti Vietnamu (21. začetno izhodišče). Slednji so nato v 5. kolu presenetili še favorizirane Poljake in v 6. kolu remizirali proti Kitajski, s čimer oboji delijo 2. in 3. mesto na lestvici. Indija je premagala Madžare in se tako zavrtela v samostojno vodstvo. Tudi pri dekletih so v samostojnem vodstvu Indijke, sledi pa jim cela četica ekip z Gruzijo in Poljsko na čelu.

Na fotografiji Laura Unuk – avtor FIDE

Rezultati: https://chess-results.com/tnr967172.aspx?lan=1&art=3&rd=7&fed=SLO&flag=30