Slovenci z 9. mestom med elito

V Budimpešti se je 22. septembra zaključilo največje in najpomembnejše ekipno tekmovanje na svetu – 45. šahovski olimpijada 2024.

Z rekordno udeležbo okoli 1900 šahistov, med katerimi je bilo 262 velemojstrov, sta prvo mesto v obeh konkurencah osvojili ekipi Indije. Olimpijski prvaki so sicer vseskozi sodili v ožji krog favoritov, a so marsikoga presenetili s svojo samozavestjo in prepričljivostjo. Izrazito to velja za člansko moško ekipo, ki je v enajstih kolih oddala zgolj en sam remi, zgovoren pa je tudi podatek, da so na posameznih šahovnicah osvojili kar dve zlati odličji (Gukesh D na prvi in Erigaisi Arjun na tretji). Oba sta v izjemno ostri konkurenci ostala neporažena, pri čemer je potrebno še posebej izpostaviti aktualnega izzivalca za naslov svetovnega prvaka Gukesha, ki je z zmogljivostnim ratingom 3056 točk postal tudi najboljši igralec celotne olimpijade. Blestela so tudi dekleta, ki so si zlato priborila v zadnjem kolu z zmago nad neposrednimi tekmicami iz Kazakhstana. Posamično zlato je odšlo še dvema najbolj zaslužnima igralkama Indije (obe sta ostali nepremagljivi kot njuna moška kolega), Divyi Deshmukh na tretji in Vantiki Agrawal na četrti šahovnici. Dodajmo še, da se je sploh prvič zgodilo, da sta sočasno ekipno olimpijsko zlato osvojila sestra in brat. Gre za 23-letno Vaishali in 19-letnega Praggnanandhaa Rameshbabu, ki v domovini že nekaj časa veljata za čudežna otroka šaha in predstavljata pravo zlato za bodočnost indijskega šaha. Odličji v moški konkurenci sta odšli še ekipi ZDA (srebro) in Uzbekistanu (bron). Pri ženskah je drugo mesto osvojila ekipa Kazahstana, bronaste pa so postale Američanke (ZDA).

Za najboljši uspeh v zgodovini samostojne Slovenije je poskrbela naša moška ekipa v prenovljeni in okrepljeni sestavi Vladimir Fedosejev, Anton Demčenko, Jan Šubelj, Matej Šebenik in Matic Lavrenčič. Petrica, ki je v izjemno krvoločni konkurenci želela ohraniti predvsem svoje začetno izhodišče (26. mesto), je z izvrstnimi predstavami v zadnjem delu tekmovanja poskrbela za senzacijo in se pred zadnjim kolom zavihtela na samostojno 3. mesto. V zadnjem, 11. kolu, so se na prvi šahovnici spopadli z neustavljivimi Indijci, ki so jim naši šahisti kljub dobrim predstavam, žal morali priznati premoč. Poraz je pomenil padec šestih mest, kar je našim vseeno prineslo odlično 9. mesto in uvrstitev med elito najboljših ekip sveta. Slovenska moška izbrana vrsta se je tako sploh prvič uvrstila med prvo deseterico. Najbližje smo bili leta 2000 na šahovski olimpijadi v Turčiji. Poudariti je potrebno, da so naši reprezentanti na tokratni olimpijadi dosegli nekaj zares fantastičnih rezultatov kot so na primer remi Fedosejeva proti aktualnemu svetovnemu prvaku Ding Lirenu, zmaga ekipe nad Norvežani z Magnusom Carlsenom na čelu in visoka zmaga proti Nizozemcem. Razveseljiv je komentar kapetana ekipe, velemojstra Mateja Šebenika, da skozi celotno tekmovanje v ekipi ni bilo slabega člena in da je prav vsak izmed njih prispeval pomembne točke k doseženemu in dobremu vzdušju v ekipi.

Naša dekleta so se tokrat odrezala pod pričakovanji. Še posebej zato, ker v zadnjih letih na najvišjih tekmovanjih, upe polagamo predvsem v zlato generacijo mladih in uspešnih šahistk (Unuk, Urh, Janželj in Vidic). Visoka pričakovanja velikokrat posledično prinašajo tudi večje breme, kar lahko pomembno vpliva na potek in razplet samega tekmovanja. Vse kaže, da je bilo prav tokrat tako, saj so v prvem delu olimpijade dekleta svoje delo opravila z odliko, a se je nato zalomilo v drugem, odločilnem delu prvenstva. Usoden je bil predvsem boleč poraz v 9. kolu prvenstva proti nižje postavljenim Finkam, kar je naša dekleta pahnilo globoko po lestvici. V 10. kolu so nato visoko premagale Albanke, a je bilo tedaj že jasno, da ugledna uvrstitev ne bo več mogoča. V zadnjem kolu so remizirale proti Avstralkam in se uvrstile na končno 38. mesto. V celotni ekipi gre izpostaviti dober nastop naše najmlajše udeleženke Vesne Mihelič, ki je svoj prvenec na olimpijadi zelo dobro opravila in ostala neporažena ter si priigrala kar 21 novih rating točk.

Zgodovinski uspeh članov je prišel ob pravem času, ko se slovenski šah na vseh področjih krepi in razvija v pravo smer. Dosežek obenem predstavlja odličen motivacijski motor za bodoče rodove šahistov, ki so jim naši junaki s svojimi nedavnimi nastopi v Budimpešti dokazali, da je olimpijski prestol dosegljiv.

Foto: Matjaž Mazzini, ŠZS